Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kad će kraj dolara?

Komentari (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 02 jul 2009 07:35
Dragan Jovanovic Troglavski
"Rusija i Kina kupuju americke obveznice zato sto nemaju sta drugo da kupe za te pare. Nema dovoljno dijamanata ili zlata u sto bi te pare mogle da se uloze"
-------------------------------
Kada bio ovo bilo tacno, onda bi u ekonomiji postojao 'perpetum mobile', pa onda ne bismo morali da radimo.

Ima dovoljno zlata, samo sto je potcijenjeno za 10x
U povjerenju, Kina i Rusije ne kupuju americke obveznice, kupuju zlato, ali to jos ne objavljuju na sva zvona, jer nece das mu dignu cijenu ...

Propast SAD-a meni ne lici na propast Britanije, Rima ili Turske, koji su propadali dugo. Vise mi lici na propast Venecije. Za jednu noc. Kad je Barolomeo Dias oplovio Afriku, oni su zavrsili trgovinu ubrzo ...
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 02 jul 2009 08:00
Milan Purić
1.
Najava kraju "dolarske ere" bila je još pre više od godinu dana na prvom zvaničnom okupljanju ministara inostranih poslova zemalja BRIK.
A šta je prvi samit BRIK'-a pokazao?
Na radost i ponos domaćina prvi samit zemalja BRIK pokazao je sposobnost današnje Rusije da u vreme sastanka ŠOS-a i BRIK-a Jekatarinburg i Rusija bude centar svetske politike kako je to rekao Predsednik Medvedev.Kako je Jekatarinburg na neki način simbolično bio kraj carske Rusije(ubistvo carske porodice Romanov) neki zapadni komentatori izbor ovog grada za istoriski samit BRIK-a tumače i kao simboličan početak uspostavljanja novog svetskog poretka u kome Rusija opet ima jedno od dominantnih mesta.
Kako je izuzetno kratki samit koji se održavao paralelno sa sastankom Šangajske organizacije za saradnju protekao?Podsetimo se prvog sastanka ministara inostranih poslova BRIK-a pre više od godinu dana održanog takođe u Jekatarinburgu.Na njemu su izneti gotovo identični zahtevi za promene u geopolitičkim i privrednim odnosima u svetu i organizacijama koje su međunarodnim sporazumima i dogovorima osnova sadašnjeg funkcionisanja svetske zajdnice.Zahtevi za novo uređenje UN onosno Saveta bezbednosti,i preuređenje MMF-a,Svetske banke kao iSTO bili su podupreti analizom koja se pokazala izuzetno tačnom da SAD i njeni partneri EU,Japan nisu više sposobni da vode svet u pravcu sveopšteg progresa.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 02 jul 2009 08:04
Milan Purić
2.
Prošlogodišnji sastanak završen je i najavom ovogodišnjeg na istom nivou u proleće ove godine u Indiji.U međuvremenu dogodila se velika svetska ekonomsko finansiska kriza koju su zemlje BRIK-a najavile i skoro do detalja predvidele njene efekte.Kao što se vidi prvo iznenađenje je podizanje samita na najviši predsednički nivo.Da li je to samo simbolička promena ili jasna poruka ovih zemalja ostalim konkurentima za liderstvo u svetu?Na samo saznanje da će se ovo desiti neki krugovi iz SAD su reagovali nelagodom da se možda i dojučerašnja suprer sila može naći u nekoj vrsti izolacije, kojoj je kumovala loša politika Bušove administracije i naterala ove zemlje da se ujedine i odupru američkom interesu.Značaj pojavljivanja četiri najviša predstavnika ovih zemalja i njihove zajdničke slike koje su munjevito obišle svet, bio jasan signal moći i samo njihovog sastajanja, a pogotovo inicijativa i predloga koji su u Jekaterinburgu potvrđeni.No ima se utisak da je ova simbolična pojava vrha BRIK-a ustvari donekle imala ulogu i da malo zamaglili jasene predhodno iznete stavove.
Osnovna ekonomska poruka o kraju vladavine dolara u međunarodnim transakcijama dočekana je u pojedinim zapadnim zemljama sa velikom frustracijom i negodovanjem,kao da im je tek sada postalo jasno da je to neminovnost.No poruka na temu nove rezervne svetske valute u kominikeu sa samita nije snažna kao što je većina posmatrača očekivala.Iako poseduju oko 40% svetskih deviznih rezervi(2,8 trilijona dolara) koje se i dalje uprkos krizi povećavaju,članice BRIK-a pokazale su ovom prilikom uzdržanost. Navodeći da je to proces koji tek predstoji verovatno se izašlo u susret kineskim pogledima koji zbog svoje izuzetno velike međuzavisnosti sa ekonomijom SAD i velikom količinom novčanih i drugih finansiskih sredstava ne žele brzo urušavanje i potpunu zamenu dolara kao vodeće svetske valute
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 02 jul 2009 08:06
Milan Purić
3.
Isto to važi i za Rusiju čija je trećina deviznih rezervi (412 milijardi $)u američkoj valuti.Sa tolikom svotom dolara oni imaju samo dva izbora :reinvestiranje u američke vrednosne papire ili čuvanjem povećati vrednost sopstvenih valuta što onda urušava konkurentnost njihovih roba na svetskom tržištu.
Naravno u praksi BRIK već uveliko primenjuje u međusobnim plaćanjima nacionalne valute pa su vrednosti ugovora o međusobnoj trgovini već vredni nekoliko desetina milijardi dolara(povećanje od 500% u poslednjih 5 godina).Grupi zemalja koje žele da u plaćanjima sa susedima ne koriste dolar pored Venecuele,Irana zemalja ŠOS-a pridružila se i Turska što je jedan od sigurnih signala da se u ostatku sveta traži adekvatna zamena dolaru koja bi bila raznolika(više valuta),stabilna i predvidljiva što je jedina garancija izbegavanja svetskih finansiskih kriza poput sadašnje.
Ponovljeni predlozi sa prošlogodišnjeg sastanka o potrebi vraćanja veće uloge Ujedinjenim nacijama i njihovo prihvatanje od strane drugih članica UN ogleda se u činjenici da je i generalni Sekretar Ban Ki Mun na tekućem zasedanju 142 zemlje povodom svetske recesije zatražio ozbiljnu reformu međunarodnih finansiskih institucija.Njegov zahtev sigurno je koordinisan sa svim stalnim članicama SB i predstavlja siguran znak promena u funkcionisanju Svetske banke i MMF-a.Dogovor zemalja BRIK-a da povećaju sredstva MMF-a za 70 milijardi dolara govori o njihovoj ozbiljnoj nameri da se osim političkim sredstvima nametnu i kao finasiski učesnici u upravljanju tim institucijama.Ponuda američkog predsednika Obame brazilskom predsedniku Luli da posle isteka mandata postane predsednik Svetske banke govori o tome da će se izaći u susret zahtevima BRIK-a i drugih regionalnih organizacija da na čelu glavnih svetskih finansiskih institucija budu i predstavnici drugih zemalja koji će garantovati veći pristup novcu po povoljnijim uslovima od dosadašnjih.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 02 jul 2009 08:08
Milan Purić
4.
Na predstojećoj rundi Doha pregovora STO o energiji ,kao i na pregovorima o klimatskim promenama u Kopenhagenu decembra ove godine BRIK članice imaće verovatno centarlno mesto.
Na krju u kominikeu sa samita opet je potencirana potreba da se Savet Bezbednosti UN proširi pre svega Indijom i Brazilom na čemu insistiraju ostale dve stalne članice iz BRIK-a Rusija i Kina.
Istoriski samit pokazao je odlučnost i spremnost ove grupe zemalja da snažno nastave rad na oblikovanju nove geopolitičke i privredne strukture na planeti.Uprkos brojnim protivrečnostima koje postoje i između njih samih,kao i otporu koji postoji među ostalim učesnicima geopolitičkih kombinacijama ,sigurno se nalazimo u turbulentnom vremenu preraspodele moći i resursa.

Osim uvodne napomene tekst je napisan 25.06.2009.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 02 jul 2009 13:50
Nenad
Jekatarinburg na neki način simbolično bio kraj carske Rusije(ubistvo carske porodice Romanov) neki zapadni komentatori izbor ovog grada za istoriski samit BRIK-a tumače i kao simboličan početak uspostavljanja novog svetskog poretka u kome Rusija opet ima jedno od dominantnih mesta.


Mesto je izabrano kao znak da se ponovo uzdiže Rusija kao carevina, na čelu sa carom Romanovim. Pogodite ko je to?
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 02 jul 2009 15:28
@ Za g. Purića
G. Puriću zamolio bih Vas da objasnite zašto u Americi nema inflacije iako se "pumpa" dolar,verovatno bi zanimalo ljude koji nisi ekonomisti i ne poznaju bankarstvo i finansije,inače ja sam slušao jedno predavanje na ovu temu od eminentnog profesora,upravo ovo što ste Vi objašnjavali,hvala! Dijasporac !
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 02 jul 2009 22:11
stojan nenadović
Kraj dolara će doći kad bude zamenjen nekreditnim novcem. Sa nekreditnim novcem niko u svetu neće imati inflaciju. Odnosi među valutama biće uvek isti pa će se jedna valuta prevoditi na drugu kao što se jedan jezik prevodi na drugi. Postoje nacionalne kvote nekreditnog novca, prema tome koliko koja država doprinosi porastu ekonomske racionalnosti a postoji i svetski nekreditni novac koji proizilazi iz porasta ekonomske racionalnosti do koje je dovela međunarodna razmena koja usmerava proizvodnju prema minimumu troškova i vrši raspodelu dobara prema maksimumu korisnosti. Svetski višak korisnosti može da se koristi za pomoć nerazvijenim zemljama. Tako će se stvoriti harmonično međunarodno društvo, koje će višestruko ubrzati razvoj svih zemalja. Cene će biti manje pa će potrošači plaćati manje a proizvođači će dobijati više jer će nestati krediti i kamate kao i deo poreza koji sada nepotrebno opterećuju troškove i smanjuju profite. Nastaće novi kapitalizam zasnovan na nekreditnom novcu, koji će otvoriti novu eru u istoriji čovečanstva.
Preporuke:
0
0
9 petak, 03 jul 2009 02:41
Dragan jovanovic Troglavski
"zasto nema inflacije iako se se dolar stampa naveliko"
=======================================
Inflacija je uvecanje novcane mase, i ona moze, ali ne mora, da se odrazi kroz povecanje cijena.

U ovom slucaju, kod SAD, i povecanje cijena postoji, ali ne tako veliko. Razlog je sto se akcije s Wall Streeta mijenjaju za dolare, pa je potrzanja za dolarom velika. Ovo je samo privremeno

Veliki skok cijena i hyperinflacija je neizbjezna, takoreci 100%, kako kaze Marc Faber, samo sto moze da uzme i 2-3 godine dok se ona razvije ...
Preporuke:
0
0
10 petak, 03 jul 2009 02:50
Dragan Jovanovic Troglavski
Preporucio bih jednu knjigu za osnovno razumijevanje ekonomije, ima je i na Netu, ali samo na engleskom:

http://jim.com/econ/contents.html
Preporuke:
0
0
11 petak, 03 jul 2009 17:53
inflacija
Zašto nema inflacije u Americi (uprkos besomučnom štampanju para)? Vrlo dobro pitanje, a odgovori su mnogi. Prvo treba pogledati u poziciju Amerike u svetu, a onda i dali je baš tačno da inflacije nema.
Amerika nije malo zatvoreno tržište gde svako štampanje para izaziva direktan i proporcionalan rast cena. Savko štampanje para je uzimanje od onih koji ih imaju štednju, a zbog statusa dolara kao rezervne valute oni su po celom svetu. Tako sa štampanjem cene povećavaju svugde gde ima dolara a u samoj Americi daleko manje od proporcije. No i to smanjeno pevećanje cena nije ravnomerno. Sa jedne stane su robe koje imaju ekvivalent dolara (nafta, sirovine, zlato ...), koje skaču bez milosti - što je bilo nezamislivo pre nekoliko godina (nafta $75) sad je standard koji proizvođači očekuju. Sa druge strane skoro sva proizvodnja za američko tržište se nalazi po trećem svetu. Mnogoljudne zemlje nemogu podići cene svojih proizvoda je bi ostale i bez te male zarade koju imaju - time se veštački smanjuje cene koje ulaze u statistike američke inflacije.
Tako se dolazi do situacije da sve što se proizvodi u svetu bude jeftino budzašto, sve što se proizvede, ili je samo potrebna značajnija dorada, u Americi skupo preko mere. Tako je hrana poskupela 2-3 puta u zadnjih nekoliko godina, zdravstveno osiguranje po stopi 15-20% godišnje, benzin tri puta, visoko obrazovanje i porezi na kuće isto rastu dvocifreno, dalje da ne nabrajam. Omiljena šala ovde da inflacije nema, ako ne moraš da jedeš, voziš kola, školuješ decu, ideš kod doktora itd, sve ono bez čega se zapravo ne može. Na kraju ne treba zanemariti ni friziranje cifri. Godišnje povišice većine javnih radnika su vezane za inflaciju - vlast ima direktan interes da svake godine prikaže malo manju cifru od stvarne.
Naravno, sve ima rok upotrebe, i potpuno se slažem sa Markom Faberom da je značajna inflacija u Americi neizbežna, kao što je bio nezbežan i krah hipotekarnih kredita. Drugo je pitanje ko će i od toga imati koristi.
Preporuke:
0
0
12 subota, 04 jul 2009 01:51
Zlatan
Hiperinflacija ne moze da stupi dok americka ekonomija ne krene opet u plus. Za to je potrebno par godina. Dok je Amerika u recesiji, hiperinflacije nece biti uprkos ovom ludom stampanju jer prosto receno pare fale na svakom koraku.

Problem je taj sto kada ekonomija skoci, americka (privatna) centralna banka - Federal Reserve - ce morati da ima perfektan timing da izuzetno preciznom vremenskog periodu vrati mnogo stampanih para iz opticaja, i to u vise navrata. Teorijski to je moguce, ali je praksa pokazala (Zimbabve, Argentina..) da je to nemoguca misija. U Americi, kao sto govore Marc Feber, Peter Schiff itd, cemo gotovo sigurno imati dosta inflacije koja veoma lako moze da ode u hiperinflaciju.

U Americi se vec sada u namirnicama oseca mala stopa inflacije. Sama inflacija nije rast cena ...rast cena je samo posledica inflacije koje se samo stvara stampanjem para bez pokrica.

Treba medjutim imati u vidu da je americki nacionalni dug (toliko Amerika duguje Federalnim Rezervama) trenutno: $11,425,477,813,713 (bas toliki) i da zbog kamate raste veoma brzo, tako da je i Amerima u interesu da negde 5-10% devalviraju svoju valutu. Ako se to samo malo otrgne kontroli, preti im gubitak pozicije svetskog ekonomskog pa i politickog lidera.

------------------------------------------

Hteo bih samo da kazem da sto se Kine tice...oni maltene moraju da kupuju americke obveznice iako USD nema neku dugorocnu buducnost. Oni su zarobljeni jer drze prema saznanjima 90% deviznih rezervi u USD i ako prekinu da kupuju obveznice i pocnu javno da kazu da prodaju dollare, valuti ce enormno brzo i puno pasti vrednost...Amerika ce izgubiti poziciju globalnog lidera i imace hiperinflaciju, a Kina ce izgubiti sve sto je svojim eksportom stekla u zadnjih 10 godina. Kina se nalazi i pravoj dollar-zamci.
Preporuke:
0
0
13 subota, 04 jul 2009 14:52
PREDRAG
Odlicno receno gospodinom Fadejevim.Iza svake recenice vidi se jedno perfektno poznavanje ekonomske situacije u svetu.Pravo je zadovoljstvo procitati ovako kompetentnu analizu sa naznakom sta ce se desiti.Pa i kad se desi nece biti preko noci,nece biti na precac vec u jednom razumnom vremenskom periodu.Svejedno sve ima svoj pocetak i svoj kraj pa i SAD nemoze biti izuzetak u svemu tome.U tom smislu nama bi bilo vise nego korisno da postepeno pocnemo da se odvikavamo od nametnutog "obozavanja" SAD-a i da pocnemo definitivno da gledamo svoja posla.Jer ta karta na koju bi mi da igramo vec je ispala iz rukava.Vise nego jasno je da neke obecane pare SAD-om i ne postoje.Krajnje je vreme da se trgnemo i da pocnemo da zivimo od sopstvenog rada,da se manemo iluzija da ce nama neko dati para da ih potrosimo.A i kako ce nam to dati para onaj ko ih i sam nema?I dokle god se mi i nama slicni tako budemo ponasali zivece ta AMERIKA.Jer ona narodna OBECANJE LUDOM RADOVANJE usporice pad SAD-a na neko vreme.Redosled pada ce biti sledeci: Prvo oni koji su se radovali a za njima oni koji su davali.Jasno je ko su i jedni i drugi.Ko prezivi pricace jednog dana,jedne godine...Da bila je jedna velika laz...JEDNA VELIKA OBMANA...Bio bih srecan da kao zemlja i kao narod ne budemo u grupi onih koji su CEKAJUCI DA POTROSE TUDJE OBECANE PARE POTROSILI SOPSTVENI ZIVOT...Valjda necemo???
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner